Shelby County Schools
Home
Activities
Administration
Adopters
Calendar
Faculty
Mission/Vision
Recognition
Resources

 

Office Personel

Title
Staff Member
Phone Extention
Attendance Secretary
Tammy Dallas
61153
Family Egagement
Flora Colunga
61164
Bilingual Mentor
Martha Ponce
61163
Financial Secretary
Kristi Watson
61152
Guidance Counselor

Alisa Goode

61155
Guidance Counselor
Sherry Scott
61220
PLC Coach
Kristin Franklin
55306

Instructional

Facilitator

Michele Kenner Edelen
61161
Instructional Coach
Danielle Singleton
55301
Plant Manager
Anthony Wilson
61157
Cafeteria Manager
Annette Bell
61156

 

PreK - KK

Section
Teacher
Room Number
Extension
PK1
Yvonne Stone
47
  55361
PK2
Suzannah Lang
52
55342
PK3
Aneesa Burford
25
55355
KK01
Erika Anderson
305
55340
KK02
Katina Tenort
303
55338
KK03
Chantez Head
304
55339
KK04
Ethel Kilgore-Ball
300
55335
KK05
Casssandra Evans
302
55337
KK06
Tondra Carter
306
55341

 

1st Grade

  1-01
Melanie Lovell
   113
    55325
1-02
Melissa Myers
114
55327
1-03

Candice Smith

Reading Laureate

109
55315
1-04
Tammy Elliott
113
55326
1-05
Jana Hill
110
55323
1-06
Bethany Sharp
111
55324

 

2nd Grade

2-01
Teresa Hamilton
201
55331
2-02
Angela Holt
103
55316
2-03
Kareen Zano
105
55318
2-04
Lisa Parker
204
55333
2-05
Jenniefer Merkson
104
55317
2-06
LaShanette Barnes
106
55345

 

3rd Grade

3-01
Stephanee McCadney
10
55313
3-02
Kelli Olliphant Wright
7
55310
3-03
Katherine Legenzoff
8
55311
3-04
Amanda Edge
9
55312
3-05
Zondra Williams
4
55350
3-06
Verna Hill
3
55364

 

4th Grade

4-01
Danielle Sanders
58
55366
4-02
LaWanda Clements
62
55369
4-03
Brandon Jones
60
55368
4-04
Penny Stafford
63
55370
4-05
David Marking
59
55367

 

5th Grade

5-01
Raneen Ahmed
57
55365
5-02
Siarra Bergmann
76
55372
5-03
Marlo Harper
55
55363
5-04
Alfonso Smith
77
55373
5-05
Sherri Wade
56
55364

 

Support

Librarian
Kathie Marking
Library
55303
Music
Matt Blake
27
55350
Computer Lab
Ms. Culpepper
28
55358
P.E.
Jean Farmer
Gym
62151
P.E.
Tom NeSmith
Gym
62151
Art
Lori Brown
26
55308

ESL

KK
Patty Wall
301
55318
KK
Elisha West
301
55336
1st
Vickie Farrell
102
55336
1st
Jeanne Cash
102
55319
2nd
Eliza Eubanks
105
55319
2nd
Shannon Kiihnl
105
55318
2nd
Chandra Miller
200
55346
3rd
Haylie Geske
6
55330
3rd
Stacy Brackeen

6

55359
4th
Tina Sizer
62
55359
4th
Joseph Blodgett
62
55369
5th
Shannon Whitmire
35
55302
5th

Justin Bruce

35
55302

Special Needs

Resource
Nia Coleman
2
55302
Resource
Tina Butler
2
55302
Resource
Tabitha Greene
1
55305

Exceptional Children

2501
Erica Bryant
21
55351
2503
Donald Nicholson
24
55353
CLUE
Marianna Vescovo
206
55329
Speech
Cynthia Waits
1
55305

 

Education Assistants

ER
Rachael Bisher
STEP
 
ER
Michael Stewart
STEP
 
ER
Joyce Shaw
STEP
 
ER
Beatrice Brown
STEP
 
PK
Tavarus Ward
PK
 
PK
Donyetta Johnson
PK
 
PK
Kierra Payne
PK
 
TA
Ann Ward
KK
 
TA
Susan Pace
1st
 
TA
LaShonda Butler
2nd /5th
 
TA
Destinee Bowers
3rd / 4th
 

 
Shelby County Schools does not discriminate in its programs or employment on the basis of race, color, religion, national origin, handicap/disability, sex, or age.  For more information, please contact the Office of Equity Compliance at (901) 416-6670.
Shelby County Schools homepage